Kuidas valida professionaalset alust?

Soovitused professionaalsete aluste valikuks.

Lauatennis on väga kiire spordiala. On arvestatud, et pall lendab kiirusega kuni 200 km tunnis. Lauatennise inventaril on reketitealadest kõige suurem tähtsus, sest vaid sellel alal antakse pallile tohutult võimsaid vinte. Ja kuna mängijad on teineteisest vahel vaid 3 m kaugusel, siis osutub ülitähtsaks õige inventari valik. Käesoleval ajal on maailmas mitukümmend firmat, kes toodavad profisportlastele mõeldud inventari. Tänapäeval ei ole valikut lihtne teha, sest see on tohutult suur. Kuidas leida seda õiget alust?

Professionaalse aluse valik.

Aluste valmistamine tippsportlastele on väga keeruline ja pikaajaline protsess. Alused valmistatakse mitmest üksteie peale liimitud vineerikihist. Kokku võib erinevaid vineerikihte olla 3-13. Rohkem siiski mitte, sest mida rohkem kihte, seda raskem alus. Profisportlase alus naljalt üle 100 grammi aga ei kaalu. Aluseid tippsportlastele valmistatakse väärispuidust, nagu Balsa, Limba, Abachi, Koto jne. Oluline on siin ka puu vanus ja koht, kus puu kasvab (kas lagendikul päikese käes või varjus), See kõik mõjutab palli põrget. Kõige olulisem osa aluse valmistamisel on õhuke puukiht, mis lõigatakse erinevate nurkade all puu alumisest otsast ladva poole. Sellistele kihtidele lisatakse ka kunstlikku materjali põrke ja tundlikkuse parandamiseks (näiteks carbon, arylate, fiber, grafiit jne). Oluliseks osutub aluse juures veel ka käepideme valik. Toodetakse kolme tüüpi varsi. Oluline on käepideme valikul vaid see, millega on meeldivam lööke sooritada ehk millist alust on mugavam käes hoida. Alused jaotatakse kiiruse järgi.

OFF+ ja OFF kiirusklassi alused sobivad rohkem kiiretele ründemängijatele.

OFF- , ALL+ ja ALL on rohkem neile, kes nii ründavad, kui ka kombineeritud mängustiiliga mängiajtele.

ALL- ja DEF klassi alused on aeglased ja sobivad enam kaitsemängijatele, kes mängivad rohkem lauast eemal.

Üldiselt on nii, et mida kiirem alus, seda väiksem on kontroll. Kiiremate alustega on siiski mõnusam mängida ja soovitaksin siiski kiiremaid aluseid. Kui arvate, et kontroll on liiga väike, siis seda saab suurendada valides aeglasemad reketikummid. Aluste kaal kõigub 70 (balsa puust) kuni 110 grammini. Aluse valimisel saab ka mingit informatsiooni sellel palli põrgatades. Mida kõlavam põrge, seda kiirem alus ja mida tuhmim põrke heli, seda pehmem ja ka aeglasem on alus.

Tuleb veel meeles pidada, et absoluutset tõde aluste kiiruse punktid ei kajasta, sest palju oleneb mängija mängustiilist, tema meisterlikkusest ja looduse poolt antud palli tunnetusest ehk tundlikust käest.

Ülalolevast diagrammist on näha, et 2008.a. maailmameistrivõistlustel Hiinas mängisid üle poolte osalejatest Butterfly firma alustega. Butterfly toodang on aga juba aastakümneid tippmängijate hulgas enim soositud.