Milliseid reketikumme kasutavad maailma tippmängijad?

Lauatennis on individuaalne spordiala. Võrreldes teiste reketimängudega nagu tennis,sulgpall,squass mõjutab reketi materjal mängu kõige enam lauatennises. Sellest ajast peale, kui ilmusid müügile erinevad reketi alused ja kummid, on mängijatel väga suur valik ja seda õiget leida on päris raske. Anname allpool Teile vajalikke nõuandeid, kuidas valida seda õiget ja sobivat.

Kõrvalolevast tabelist on näha, et ligi pooled 2008. a. MM-il Guangzhous osalenud mängijad eelistasid Butterfly reketikumme.

Täna on lauatennisereeglid tunduvalt muutunud, avaldades olulist mõju reketikummidele.

Üle poolte 2009.a. osalejatest Yokohama MM-il mängisid Butterfly kummidega
pea pool 2012.a. maailmameistrivõistlustest osalejaid mängis Tenergy kummidega.

Kiirus ja spinn.

Aluseid on palju lihtsam klassifitseerida rühmadesse kiiruslike omaduste järgi. Põhjus on selles, et reketikumm koosneb pealiskummist ja svammist. Mõlemad mõjutavad aga oluliselt palli lendu. Svamme toodetakse ju eri paksustena alates 0,6 mm kuni maximumini (2,3 mm). Lisaks on svammid veelgi jaotatud tugevuse järgi.On pehmeid ja jäikasid svamme. Sellest kõigest olenebki pallile antav kiirus ja spinn.

Ajast aega on Butterfly kõige kuulsam kumm Sriver, mis on nüüdsest turul juba 50 aastat.

See on loomulikult väga hea ründekumm. Kuid õhema svammiga Sriver (1,3-1,7 mm) on ka väga sobilik aeglasema mängustiiliga mängijale. Ja seda kasutavad ka mõned kaitsemängijad.Seevastu 1,9-max svamm on jällegi ideaalne neile,kes harrastavad kiiret ründemängu. Seega mida õhem svamm, seda väiksem on kiirus ja vastupidi: paksema svammiga kiirus tõuseb märgatavalt. Kuid kui lihtne on kontrollida kiiret reketit?

Kontroll.

Ka minult on sageli küsitud: “Kui hea kontroll sellel kummil on?” Sellele küsimusele ei olegi nii lihtne vastata ja seda vaatamata sellele, et tootjafirma on skaalal kummile punktid andnud. Kontrolli ei saa mõõta, sest see oleneb mängija individuaalsetest omadustest. Ja kõige tähtsam on siin see, kuidas mängija palli tunnetab. See omadus on mängijatel täiesti erinev.

  1. Professionaalne mängija, kes treenib 30 tundi nädalas, tunnetab kummi omadusi ja seega kontrollib kummi palju paremini, kui asjaarmastaja, kes treenib 2 tundi nädalas.
  2. Igal mängijal on erinev löögitehnika. üks mängija kasutab löömisel oskuslikult rannet (kutsutakse kuldkäeks), teine jällegi ei oska rannet kasutada ja mängib kange käega (kipskäsi). Üks mängija mängib palli pika liigutusega, teine sooritab sama lühema löögiga jne.
  3. Igaüks kasutab erinevat reketihoidu. See omakorda mõjutab löögil erinevalt palli tunnetust. Üks mängija on tundlikuma käega, kui teine.
  4. Samuti on erinev mängijate arusaam kontrollist. Üks mängija peab heaks kontrolliks, kui suudab palli lühikeselt tagasi tõrjuda, teine jällegi on rahul, kui õnnestub vastase serv ükskõik mil viisil lauale tõrjuda.

Seega on kontrolli raske mõõta. Üldjuhul on muidugi nii, et mida kiirem reket, seda raskem on lööke kontrollida, sest pallidel on erinev kiirus, lennu trajektoor ja vindid. Seda kõike saab aga parandada pidevate treeningutega. See ongi seletus, miks paljud tippmängijad kasutavad kiireid kumme. Nad treenivad suurte koormustega ja harjuvad sellega ära. Kiirete kummidega mängimine tekitab aga suuremaid probleeme vastasele, sest pall tuleb temani kiiremini ja vastumänguks parima variandi leidmiseks jääb tunduvalt vähem aega.

Milliseid kumme siis valida?

Mida õhem svamm, seda aeglasem on kumm ja vastupidi, svammi paksuse suurenemisega suureneb üldjuhul ka kiirus.

1,11,3 mm- kaitsemängijatele (DEF) ja aeglase mängustiili (ALL-) harrastajatele

1,51,7 mm- aktiivsetele mängijatele,kellel meeldib sageli rünnata (ALL, ALL+ )

1,92,1-max- agressivsetele ründemängijatele (OFF- / OFF / OFF+)