Millist lauatenniselauda valida?

Lauatennise laudade valik on tänapäeval väga lai.

Kaheksa rattaga kahest eraldi poolest kokku käiv profilaud

Ja ka hinnaskaala on erinev. Milline oleks sobilik laud sees või õues mängimiseks ja samas kestaks kaua?

Lauatenniselaudade erinevus on väga suur. Võistluslauad on harrastuslaudadest reeglina vähemalt poole kallimad. Lisaks on olemas veel ka ilmastikukindlaid laudu. Mille poolest nad siis erinevad?

Alustame harrastuslaudadest. Need on hinna poolest kõige odavamad.

Palli põrke omadustelt hobimängijad erilist vahet profi- ja harrastuslaudade vahel ei tunneta.

Küsimus on rohkem vastupidavuses. Laua jalad on valmistatud peenikesest torust, mis muudab selliste laudade vastupidavuse nõrgemaks. Üldiselt ei ole selliste laudade ratastel pidureid. Erinevates mängusituatsioonides võib seetõttu laud kergesti kohalt nihkuda. Lisaks on odavad harrastuslauad ilma külgraamita. See võib osutuda aga oluliseks puuduseks, sest laua nurgad võivad ajapikku ära “väsida” ja plaat ei ole enam tasane. Tavaliselt on sellistel laudadel tehase poolt kaasa pandud ka nõrgema konstruktsiooniga võrk, mis eriti kaua vastu ei pea. Ka laua plaadi paksus on vaid vahemikus 16-19 mm. Tavaliselt saab neid kasutada ka vastumängijatena ehk lauaga saab mängida üks inimene. Plussiks on sellise laua juures soodne hind. Kõik harrastuslauad transporditakse pakendis ja kliendil tuleb see omal kokku monteerida, mis võtab tavaliselt paar tundi aega.

Profilaua ostja teeb aga kindlasti pikaajalise investeeringu.

Need lauad on varustatud juba 22-30 mm lauaplaadiga ja jalgade süsteem on vastupidavast tugevast torust. Rattad on tugevad ja nad on varustatud piduritega. Profilauad on kergesti kokkupandavad ja neid on lihtne mänguvalmis seada. Tavaliselt saab sellega hakkama üks inimene. Laua jalgade otstes on poldid, milledega on kerge reguleerida laua kõrgust. See on eriti oluline sellistes olukordades, kus põrandapind ei ole tasane. Võistluslaudu on kahte tüüpi. Ühed on sellised, mis koosnevad kahest lauapoolest (kokku 8 rattaga). Kumbki lauapool sõidutatakse sobivasse kohta, lastakse lauaplaadid alla, kinnitatakse võrk ja laud ongi mänguvalmis. Hea on siin see, et seina ääres kokkupanduna võtavad sellised lauad väga vähe ruumi. Miinuseks aga see, et võrk tuleb peale mängu eemaldada ja alles seejärel saab laua kokku panna ja eemale sõidutada. Mängimiseks aga jällegi peale lauaplaatide kokkupanemist tuleb võrk uuesti kinnitada lauale. Teine tüüp laudu on kompaktse süsteemiga (kokku 4 rattaga). Sellised lauapooled on juba koos ja laud tuleb vaid kohale asetada ja lauaplaadid alla lasta. Väga mugav süsteem ja ka võrgud sellistel laudadel kestavad kauem. Kokkupanduna võtab sellist tüüpi laud võrreldes eelmise lauaga natukene rohkem ruumi. Kõik Cornilleau lauad on kompaktse süsteemiga.

Ülalloetletud lauad on mõeldud vaid siseruumides kasutamiseks, sest nad ei kannata niiskust.

Need, kes soovivad kasutada lauda näiteks suvel ka väljas mängimiseks või hoida talvel niiskes ruumis, siis selleks on eraldi olemas ilmastikukindlad lauad (Outdoor), mis ei karda vihma, niiskust ega päikest. Tavaliselt on need lauad valmistatud õhukesest 2-10 mm paksusest plaadist ja jalad on roostevabast torust. Need lauad on väga vastupidavad ja tavaliselt annavad tehased selliste laudade plaatidele koguni 10 aastase garantii (Cornilleau). Muudele osadele antakse 3 aastane garantii.

Cornilleau 700X Cross Outdoor

Õuelaudadest tuleks eraldi välja tuua Cornilleau toodang. See Prantsuse firma on oma laudadega teistest kaugel ees-nii suurt valikuvõimalust ja soodsat hinna-kvaliteedi suhet ei ole teistel vastu panna. 2021.a. uued täiustatud mudelid on just välja tulnud ja kõikidel laudadel on ülisuured (200mm) topeltrattad, mis teevad laua liigutamise maastikul väga kergeks.

Cornilleau hinnaskaala on väga lai. Kuid reegel on ikka see-mida kallimaks laud läheb, seda tugevamaks läheb laua jalgade konstruktsioon ja ka laua plaat ning raam selle ümber millele plaat toetub on tugevam. Eriti oluline on laudadel ka võrgusüsteem, mis on tehtud kallimatel mudelitel väga vastupidavaks. Ja kui arvestada seda, et korralik õuelaud peab vastu paarkümmend aastat ja enamgi, siis oleks mõttekas valida just selline. Kuid nagu näha, hinnaskaala on lai ja mudeleid palju. Igaüks peaks omale sobiliku laua meie valikust leidma.