Pallidest
Millisest materjalist ja kuidas valmistatakse tänapäeval palle? Kuidas aru saada, milline on hea ja kvaliteetne pall?
Pallide tootmine tänapäeval:
Palle toodetakse plastikust (markeeritakse 40+). Kuid saadaval on veel ka tselluloidpalle (40).
Plastikpallid.
Esimesed plastikpallid kiitis ITTF heaks 24.jaanuar 2014.a. Alates käesolevast aastast (2014) minnakse maailmas kohustuslikus korras üle plastikpallidele. Praegu toodetavad plastikpallid ei erine põrkelt oluliselt tselluloidpallidest. Palli diameeter on plastikpallidel isegi täpsem: 40-40,6mm. Kaal on täpselt sama tselluloidiga. Plastikpalle on nii õmblusega, kui ka ilma. Kui pall on plastikust, siis on markeeringus + märk, ehk siis 40+. Ilma plussita pall on valmistatud tselluloidist. Kõige olulisem märk on pallidel aga tärnide näol. 3 tärni on ITTF andnud kõrgeima kvaliteedi pallidele ja need on eranditult võistluspallid.. Veel on müügil 2-star ja 1-star pallid. Kõik ilma tärnideta pallid on treeningpallid.Veel jaotatakse plastikpallid õmblusega(seem) ja õmbluseta (seemless) pallideks.Maailmas on hetkel 4 tootjatehast. Kaks neist asuvad Hinnas, üks Saksamaal ning üks Jaapanis. Õmblusega pallid valmistatakse Hiinas DHS/Double Fish tehases ja selles toodetakse järgmisi brände:
Andro
Butterfly
Cornilleau
DHS
Donic
Double Fish
Joola
Nittaku SHA
Stiga
Tibhar
TSP
Yasaka
Õmbluseta pallid valmivad Hiinas Xushaofa tehases ja siin valmivad järgmised brändid:
Hanno
Kingnik
Nexy
Palio
Stag
Xiom
Xushaofa
Yinhe
Jaapani tehases valmivad vaid Nittaku Premium õmblusega pallid.
Millist palli siis valida? Selge on see, et pallide tootmise protsessi täiustatakse pidevalt. Seetõttu võrreldes palle aastast 2014 ja 2016, siis viimased on tunduvalt vastupidavamad. Kui võrrelda näiteks Tibhar, Joola või Yasaka õmblusega palle, siis samal ajal soetatud pallidel erinevust ei tohiks olla, sest pallid tulevad ühest ja samast tehasest. Erinevus on vaid markeeringus. Vahe võib olla, kui osa palle on aastast 2014 ja teine bränd hilisem. Kindel on see, et pallid on muutunud tunduvalt vastupidavamateks.Võrreldes õmbluseta palle õmblusega, siis julgeksin eelistada õmbluseta palle. Need on paari aastaga muutunud tugevamaks-vastupidavamaks ja laperdavaid palle on karbis järjest vähem.Kokkuvõtteks võiks mainida, et kui soetate endale õmbluseta pallid ja ei oska valida, millist firmat osta, siis teadke, et kõik õmbluseta pallid valmistatakse ühes ja samas tehases Hiinas.
Tselluloidpallid.
Tselluloidi paksus on 1 mm, millest lõigatakse ringikujulised tükid. Peale seda tselluloid kuumutatakse 100 kraadini (suures osas veeauruga) ja pehmenenud tselluloidist tehakse pallid. Saadakse palli kaks poolt, mis on suuruselt natuke erinevad. Seda on aga vaja nende kokkuliimimiseks-üks osa liimitakse teise sisse. Enne seda aga pooled kaalutakse. Erinevus ei tohi olla üle sajandiku grammi (muidu on ta muna sarnane ja põrkab ettearvamatult).
Palle liimitakse vedelikuga, mis sisaldab piiritust. Kleebitud kohalt jääb pall topeltseinaga. Seejärel pannakse pall suuremasse metallist palli, millega ta lastakse kuumavee vanni. Selle protsessi järel kleebitud pinnad tasanduvad. Kõrgkvaliteediga pallid läbivad selle protseduuri kaks korda.
Lõppviimistlus antakse suures pöörlevas rattas. Kõrvaltvaadates meenutab see pesu pesemist, ainult pesu asemel keerlevad pallid. Pallide pesu kestab mitu tundi, kuni palli mass jõuab teatud kaaluni. Peale seda toimub lihvimine, mis jätab pallidele valge jälje. (Seda märkame, kui kasutame mänguks uut palli. Löömisel jääb valge jälg reketikummile). Viimane kontroll on kaalumine. Iga pall kaalutakse eraldi ja mõõdetakse palli tugevust erilise mehhanismiga. Pallidele on see raske katsumus. Metallist hoob muljub palli igast küljest. Kui mõnel pallil mõni koht vajub liiga kergelt-läheb praaki ja sellistest saavad treeningpallid. Laperdamist kontrollitakse erilise vahendiga. Mil viisil, seda aga ei avaldata, sest see on firmade saladus.
ITTF-i heakskiidetud kolmetärnipalle ei valmistata eraldi, vaid need valitakse välja üldmassi hulgast. Parimad märgistatakse kolme tärniga (***) ja neile lisatakse ITTF-i logo. Sellised pallid on kõige kõrgema kvaliteediga. Turul on müügil palju kolme tärni palle, millel ei ole aga ITTF-i märki. Need ei ole õiged tippkvaliteediga pallid. Jälgida tuleb, et pallil oleks kindlasti ITTF-i logo. Sellise logo saamiseks on pallile määratud kindel kriteerium: kui lasta pall kukkuda 30,5 cm kõrguselt standardsele pinnale, siis peab palli ülespõrge olema vahemikus 24-26 cm.
Mass 2,7 gr
läbimõõt: 40 mm
valge ja kollane
Mingid kõrvalekalded on pallidele ikkagi lubatud. Palli diameeter võib kõikuda 39,5-40,5 mm ja kaal 2,67-2,77gr. Sellisel juhul ei mõjuta see kiirust ja trajektoori. Kuidas valida head palli ja milline on hea pall? Tselluloidpalli kvaliteeti on lihtne kontrollida. Selleks võtke pall põidla ja nimetissõrme vahele nii, et palli kokkuliimitud osa jääks keskele. Nüüd üritage pöidla ja nimetissõrmega vajutada võrdse jõuga palli sissepoole. Ideaalne pall on see, kui vajutada tuleb väga suure jõuga (tugev tselluloos) ja mõlemad palli pooled vajuvad sisse võrdselt. Kui see nii on toimunud, siis on teil kasutada hea pall. Tavaliselt on selliste omadustega ITTF-i heakskiiduga kolme tärni pallid. Hea palli iga on umbes 5-10 tundi. Muidugi oleneb palli vastupidavus ka sellest, millisel põrandal mängitakse (tsementpõrand lõhub palle kiiremini). Pallide valikul jälgige ITTF-i (Rahvusvaheline Lauatenniseföderatsioon) logo. See omistatakse vaid kolme tärni pallidele.Plastikpalle kontrollida samamoodi ei ole võimalik, sest need on valmistatud tugevast materjalist ja pooli sisse vajutada on raske. Lihtsam on siin kvaliteeti mõõta pallile omistatud tärnidega. Kõige kvaliteetsem on 3-tärni pall.